Краєзнавство



                                                                                                           №21(222) 22.05.2003р            Двоскін Л.Ю. - історик,вчитель методист .
                                                                                                     «Перекресток»

Назва  міста  Шостки
походить  від  слова  «конвалія»?
(ще одна версія)

Ми б хотіли викласти ще одну цікаву, оригінальну гіпотезу, яка, на наш погляд, як і інші, також має право на існування.

Історія
Назву нашому місту дала ріка Шостка - це факт. І з цим погоджуються всі краєзнавці. А значить, слід досліджувати не стільки історію походження назви міста, скільки ріки.
Сьогодні можна припустити, що назва ріки Шостки виникла не від шостого притоку Десни, не від шостої милі, не від жердини ( рос. «шеста» ) чи шести- веслового човна, не від «шест кинь» ( це відомі вже версії), а від народної назви конвалії – «шестка».
Природа нашого краю красива і багата. Ліс і ріка були для наших предків головними годувальниками і захисниками, створювали для них сприятливі умови для господарства, життя та захисту від ворогів.
У минулому Придеснянський край, вся територія Шосткинщини – ліси, які стояли ближче до ріки, були всіяні цілими плантаціями конвалій.  Ось чому не дивлячись на те, що за останні роки їх площі сильно зменшились, ця рослина як і колись є дуже поширеною в нашій місцевості.

Лінгвістика
В XVII столітті польська шляхта і магнати при освоєнні нашого краю ( з 1618р. ) могли видозмінити назву конвалії – «шестки» на польське слово «шустця», «шустка», і назвати ріку по характерній місцевості, що густо покрита конвалією.
Ця назва «шестка» при чергуванні голосних і могла з часом, закріпившись за рікою, дати загальну назву сучасному місту. Адже дуже багато назв в історії, пов’язані в своєму походженні з особливостями і правилами мови, народних традицій в даній місцевості, і лінгвістика ( як  наука про мову )  могла б дуже допомогти у цьому питанні.

Ботаніка
Серед великої кількості назв конвалії – назва «шестка», очевидно,  пов’язана з  її будовою. Ця красива рослина з родини  лілійних  має на стеблі від 3 до 11 квіточок.
Оцвітина складається із шести зрослих пелюстків, які мають зубчики,  немов язичок дзвіночка; маточка з трьохгранною приймочкою, що піднімається над шістьма тичинками. По дзвоникоподібній оцвітині з 6 зубцями і вийшла назва «шестка». В народі конвалію ще називали маївка, дьондюраг, гладиш, вовча кукурудза, ванник та інші.

Лікувальні властивості квіточки
У ті далекі часи конвалія була символом медицини. Лікарень та поліклінік не було. А народна медицина була широко розповсюджена не тільки серед лікарів та знахарів, але й серед переселенців-селян і козаків, що жили на Шосткинщині. Жителі нашого краю лікувались цією рослиною і поважали конвалію за її допомогу при хворобах. Конвалією лікували серцево-судинні хвороби, хвороби очей, м’язів, нервової системи, неврозів, жіночі захворювання та ін.
В середніх віках конвалію використовували для приготування лікувального та  приворотного зілля, парфумерії. У минулому місцеві жителі жили серед природи більше ніж  ми і знали секрети лікування, які нині втрачені повністю. Навіть тварини знали, що конвалія –  отруйна рослина, яка викликає важкі наслідки, а ніжний запах конвалії знищував багато лісових квітів.
Конвалія широко розповсюджена на Євразійському континенті – від Іспанії до Китаю та Японії. Але найкращі умови для неї існують в помірному кліматичному поясі  на піщаних та супіщаних ґрунтах, у листяних та мішаних лісах.
Вікінги завезли конвалію в Новий Світ ( Америку ), і в штаті Массачусетс ця рослина – одна з трьох символів штату. В XVI столітті її почали розводити в домашніх умовах, щоб зберегти і захистити.
В багатьох селах Європи збереглося ще свято Конвалій. Не виключено, що це святкування в давні часи було і в Україні. І цілком можливо це було даниною поваги до конвалії, що дісталась ще від слов’янського племені сіверян. Адже саме вони вважали конвалію богинею Весни і приносили жертви на її честь, влаштовували танці з квітковим  ритуалом.
Українська легенда про походження назви квітки конвалії говорить, що коханий-наречений  козак подався в далекий похід, а його дівчина чекала на нього дуже довго. Зі сліз, що спадали з її очей, з’явились чудові білі дзвіночки, які всім нагадують про сльози коханої.
Конвалія-шестка була улюбленою квіткою Лесі Українки. Тарас Шевченко писав про цю рослину у засланні, а Петро Чайковський, перебуваючи на Сумщині, написав вірш про конвалію, обожнюючи її.
Місцеві жителі здавна передавали з покоління у покоління свою повагу та шанобливе ставлення до цієї  квітки.

Післямова
Може бути, що за все сказане вище і було названо в честь конвалії – «шестки»  ріку, яка протікала серед цілющих запахів цієї квітки. А ріка дала назву і місцевості, де згодом виріс посад, а потім і місто Шостка.
Ми не вважаємо, що ця гіпотеза єдино вірна і правильна, це наші судження, які мають історичну основу. І не виняток, що у подальшому вивченні історії краю, його культури і побуту вдасться знайти цікаві фати, що підтверджують цю версію.
Може, дійсно, символ нашого краю – малесенька біла конвалія, ніжна квіточка богині Весни, яку потрібно шанувати і охороняти.

Комментариев нет:

Отправить комментарий